تاریخچه سیگار

سیگار برای اولین بار در اوایل قرن نوزدهم در ایالات متحده معرفی شد و پیش از این، تنباکو عمدتاً در پیپ و سیگار برگ و جویدن و … استفاده می شد. در زمان جنگ داخلی آمریکا، استفاده از سیگار رایج تر شده و مالیات فدرال برای اولین بار در سال 1864 بر سیگار تحمیل شد. اندکی پس از آن، توسعه صنعت تولید سیگار منجر به تبدیل شدن آنها به یک محصول عمده دخانی در ایالات متحده شد.

در همان زمان، جنبش پوپولیستی شروع به فعالیت های ضد دخانی در زمینه بهداشتی کردند اما این فعالیت ها از سال 1880 تا 1920، بیشتر به دلیل نگرانی های اخلاقی و بهداشتی بود تا مسائل بهداشتی. مخلوط‌ ملایم‌ تنباکوی استفاده شده در سیگار در اوایل قرن بیستم موجب استنشاق آسان تر و جذب بیشتر نیکوتین را در جریان خون شد. در طول جنگ جهانی اول، جراحان ارتش از سیگار را برای کمک به آرامش مجروحان و کاهش دردشان استفاده می کردند.

تاریخچه سیگار - پارسیان راشد

 

سیگار اولین بار در اواخر دهه 1940 و اوایل دهه 1950 با سرطان ریه و سایر بیماری ها مرتبط شد. در سال 1956، یک گروه مطالعه علمی جراح ژنرال تشخیص داد که بین مصرف زیاد سیگار و سرطان ریه رابطه علت و معلولی وجود دارد و گزارش کالج سلطنتی پزشکان انگلستان در سال 1962 بر نقش ایجادکننده سیگار در سرطان ریه تاکید کرد. پیام های ضد سیگار تأثیر قابل توجهی بر فروش سیگار داشت، اما هنگامی که تبلیغات سیگار در تلویزیون و رادیو در سال 1969 ممنوع شد، پیام های ضد سیگار هم متوقف شد.

گزارش سال 1972 جراح ژنرال اولین گزارش از مجموعه ای از گزارش های مبتنی بر علم بود که دود تنباکو محیطی (ETS) را به عنوان خطری برای سلامتی افراد غیرسیگاری شناسایی می کرد. در سال 1973، آریزونا اولین ایالتی بود که سیگار کشیدن را در تعدادی از مکان های عمومی به صراحت محدود کرد زیرا قرار گرفتن در معرض ETS خطر عمومی است.

در اواسط دهه 1970، دولت فدرال شروع به تنظیم قوانینی برای سیگار کشیدن در ادارات دولتی کرد و در ادامه آن در سال 1975، ارتش و نیروی دریایی از گنجاندن سیگار در جیره‌ سربازان خودداری کردند. در سال 1979 استعمال دخانیات در تمام مراکز دولتی فدرال محدود شد و در سال 1993 در کاخ سفید ممنوع شد.

در سال 1988، کنگره سیگار کشیدن در پروازهای خطوط هوایی تجاری داخلی را که برای 2 ساعت یا کمتر برنامه ریزی شده بودند، ممنوع کرد و تا سال 1990، این ممنوعیت برای تمام پروازهای تجاری ایالات متحده گسترش یافت. در سال 1992، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ETS را به عنوان “گروه A” سرطان زاها طبقه بندی کرد که خطرناک ترین کلاس مواد سرطان زا است.

در سال 1994، می سی سی پی اولین ایالتی بود که از صنعت دخانیات به علت بیماری های مرتبط با تنباکو شکایت کرد و در سال 1997 شکایت برطرف شد. در مجموع 46 ایالت در نهایت شکایت های مشابهی را ارائه کردند. سه ایالت دیگر به طور جداگانه در صنعت تنباکو مستقر شدند – فلوریدا (1997)، تگزاس (1998)، و مینه سوتا (1998). در 23 نوامبر 1998، صنعت دخانیات با 46 ایالت موافقتنامه مالی، که بزرگترین توافق نامه در تاریخ نام دارد و با مجموع نزدیک به 206 میلیارد دلار که تا سال 2025 پرداخت می شود، تصویب کرد.

در آوریل 1999، به عنوان بخشی از توافقنامه مالی، شرکت های عمده دخانیات ایالات متحده موافقت کردند که همه تبلیغات را از بیلبوردهای تبلیغاتی در فضای باز و حمل و نقل در سراسر کشور حذف کنند. زمان باقیمانده از اجاره حداقل 3000 بیلبورد به ارزش 100 میلیون دلار، برای ارسال پیام های ضد دخانیات به ایالت ها اختصاص داده شد.

در 21 مارس 2000، دادگاه عالی ایالات متحده تصمیم دادگاه استیناف ایالات متحده در سال 1998 را برای حوزه چهارم تأیید کرد و حکم داد که FDA تحت قانون فدرال غذا، دارو و آرایشی بهداشتی برای تنظیم محصولات تنباکو فاقد صلاحیت است. در نتیجه، قانون پیشنهادی FDA برای کاهش دسترسی و جذابیت محصولات تنباکو برای جوانان نامعتبر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست