تاریخچه تنباکو

تاریخچه تنباکو و محصولات مرتبط با تنباکو به 6000 سال قبل از میلاد باز می گردد. گیاهی که امروزه به نام تنباکو یا Nicotiana tabacum  شناخته می شود، از تیره nicotiana است و یکی از خویشاندان نزدیک به شب‌بو سمی، که قبلاً فقط در قاره آمریکا یافت می شد.

در سال 1492، زمانی که برای اولین بار کلمب به قاره جدید پا نهاد، به گرمی مورد استقبال قبایل بومی آمریکا قرار گرفت. آن‌ها هدایایی از میوه، غذا، نیزه و … برای کلمب آوردند که در میان آن هدایا، برگهای خشک شده گیاه تنباکو نیز وجود داشت. از آنجایی که این برگ‌ها خوراکی نبودند و بوی خاصی داشتند، به دریا ریخته شدند، غافل از اینکه بومیان آمریکا بیش از 2 هزار سال است که از این برگ‌ها برای اهداف دارویی و مذهبی استفاده می کنند.

با این حال، کلمب به زودی متوجه شد که برگ های خشک شده تنباکو یک دارایی ارزشمند در میان بومیان است، زیرا آنها بوسیله این برگ‌ها مبادله می کنند و اغلب آنها را به یکدیگر هدیه می دهند.

رودریگو دی خرز و لوئیس دی تورس اولین اروپاییانی هستند که سیگار کشیدن را در کوبا مشاهده کردند. بعد از آن خرز به یک سیگاری سرسخت تبدیل می شود و این عادت را با خود به اسپانیا باز می گرداند.

تاریخچه تنباکو در اروپا

دوستان خرز از مشاهده خروج دود از دهان و بینی او متحیر شده بودند،  به سرعت این خبر به اداره تفتیش عقاید مقدس رسانده و خرز توسط آنها دستگیر شد و نزدیک به 7 سال در اسارت ماند. با این حال، به لطف بسیاری از دریانوردان در آن زمان، سیگار کشیدن به یک عادت ریشه‌دار در اسپانیا و پرتغال تبدیل شد.

در قرن پانزدهم، ملوانان پرتغالی تقریباً در اطراف همه پایگاه های تجاری خود تنباکو می کاشتند که هم برای استفاده شخصی و همچنین به عنوان هدیه مورد استفاده قرار می گرفت. در اواسط قرن پانزده رشد تجاری تنباکو در برزیل شروع شد و تنباکو به سرعت به یک کالای تجاری تبدیل شد و در بنادر اروپا و آمریکا تجارت می شد.

در پایان قرن شانزدهم، گیاه تنباکو و استفاده از تنباکو، تقریباً به تمام کشورهای اروپایی راه یافت. تنباکوها بسته به تاریخچه پزشکیشان دم کرده یا دود می شدند و پزشکان ادعا می کردند که دارای خواص دارویی هستند. برخی، مانند نیکلاس موناردز در سال 1571، تا آنجا پیش رفت که کتابی برای تشریح 36 بیماری خاص که ظاهراً تنباکو می‌توانست آن‌ها را درمان کند، نوشت.

تاریخچه تنباکو در آمریکا

محصولات تنباکو جایگاه محکمی در ایالات متحده در حوالی جنگ انقلاب به دست آوردند. در سال 1776، با توجه به وقوع جنگ و جایگاه تنباکو شرایط به گونه رقم خورد که انقلابیون از تنباکو به عنوان وثیقه برای وام هایی که از فرانسه می گرفتند استفاده می کردند.

سال 1847 سال تاسیس کمپانی فیلیپ موریس در بریتانیا بود. آنها اولین کسانی بودند که شروع به فروش سیگارهای دست پیچ ترکی کردند، اما این روش به زودی توسط J.E. Liggett and Brother، یک شرکت آمریکایی که در سال 1849 در سنت لوئیس تأسیس شد، مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه تنباکو جویدنی (شرکت دخانیات R.J. Reynolds در سال 1875 تأسیس شد و به طور انحصاری تنباکوی جویدنی تولید می کرد) محبوب ترین نوع تنباکو در قرن نوزدهم بود، اما سیگار به آرامی در حال گسترش بود.

سیگار پس از اختراع دستگاه تولید سیگار توسط جیمز بونزاک در سال 1881 به محبوبیت بسیار زیادی دست پیدا کرد. کمپانی ATC امروز به عنوان بخشی از British American Tobacco، یک شرکت جهانی با درآمد 13،104 میلیارد در سال 2015، اعلام شده است.

ترویج سیگار

سیگار در طول جنگ جهانی اول و دوم به اوج محبوبیت خود رسید. شرکت‌های دخانیات میلیون‌ها بسته سیگار را برای سربازان در خط مقدم ارسال می کردند و صدها هزار مصرف‌کننده وفادار را در این فرآیند ایجاد کردند. سیگار حتی در جیره رده C سربازان گنجانده شد، که بیشتر شامل غذا و مکمل بود.

دهه 1920 نیز دوره‌ای بود که شرکت‌های دخانیات شروع به بازاریابی گسترده برای جذب زنان کردند و برندهایی مانند «Mild as May» را ایجاد کردند تا سعی کنند این عادت را در میان زنان رواج دهند و آن را برای زنان جذاب‌تر کنند و تا سال 1935 تعداد زنانی که در ایالات متحده از سیگار استفاده می کردند، سه برابر شد.

تنباکو امروز

امروزه تنباکو و فرآورده های تنباکو قانونمند‌تر شده‌اند. شرکت‌ها دخانی شکایت‌های بی‌شماری را دریافت کرده‌اند و اکنون ملزم شده‌اند محصولات خود را به‌روشنی برچسب‌گذاری کنند که اثرات مضر مصرف دخانیات بر سلامتی را برای افراد آشکار کند. همچنین تبلیغات تنباکو به شدت محدود و تحت نظارت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست